Vishay/Vitramon VJ0805D750GXAAJ
VJ0805D750GXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D750GXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D750GXAAJ.pdf
Availability of VJ0805D750GXAAJ
QUANTITY
VJ0805D750GXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D750GXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D750GXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D750GXAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D750GXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D750GXAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D750GXAAJ
RES SMD 2.7 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLK 1/8" X 1" datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 8A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 5PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 1.5A SOT-89 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
WE-CBF SMD EMI SUPP FERRITE BEAD datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 20V SMD datasheet.pdf