Vishay/Vitramon VJ0805D7R5BXBAJ
VJ0805D7R5BXBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D7R5BXBAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D7R5BXBAJ.pdf
Availability of VJ0805D7R5BXBAJ
QUANTITY
VJ0805D7R5BXBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D7R5BXBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D7R5BXBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D7R5BXBAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D7R5BXBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D7R5BXBAJ Details Description
Related parts for VJ0805D7R5BXBAJ
RES SMD 47.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD READER 56IN1/USB 2.0 HUB datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 8W datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 1A DO215AA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
LIGHT PIPE 1MM 19.5" 4MM DIA datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf