Vishay/Vitramon VJ0805D8R2BLXAC
VJ0805D8R2BLXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D8R2BLXAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D8R2BLXAC.pdf
Availability of VJ0805D8R2BLXAC
QUANTITY
VJ0805D8R2BLXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D8R2BLXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D8R2BLXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D8R2BLXAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D8R2BLXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D8R2BLXAC Details Description
Related parts for VJ0805D8R2BLXAC
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC TELEPHONE CMOS MULTIFU 28SOIC datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.01 OHM 1% 5W datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 155-164MHZ MX datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/8-48" BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 925MA 175 MOHM datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.6W 0.25% RADIAL datasheet.pdf