Vishay/Vitramon VJ0805D8R2DXXAJ
VJ0805D8R2DXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D8R2DXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D8R2DXXAJ.pdf
Availability of VJ0805D8R2DXXAJ
QUANTITY
VJ0805D8R2DXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D8R2DXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D8R2DXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D8R2DXXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D8R2DXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D8R2DXXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D8R2DXXAJ
RES ARRAY 4 RES 68K OHM 8SIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V AA 1500MAH NIMH datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SP3T 4A 45DEG datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 25W datasheet.pdf
MICRO 100 M 3" RBW FLOAT datasheet.pdf
SFP+ 1X2 CAGE datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 45D STACK datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf