Vishay/Vitramon VJ0805D910KXCAP
VJ0805D910KXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D910KXCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 91PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D910KXCAP.pdf
Availability of VJ0805D910KXCAP
QUANTITY
VJ0805D910KXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D910KXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D910KXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance91pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D910KXCAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D910KXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D910KXCAP Details Description
Related parts for VJ0805D910KXCAP
TRANS 2NPN 45V 0.1A SOT563 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPDT MED SEC 12MM datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC PROXIMITY SWITCH 2CH 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf