Vishay/Dale RNR55H1103FRB14
RNR55H1103FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1103FRB14
Brief Description
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1103FRB14.pdf
Availability of RNR55H1103FRB14
QUANTITY
RNR55H1103FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1103FRB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H1103FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1103FRB14
Related LinksRNR55H1, RNR55H1103FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1103FRB14 Details Description
Related parts for RNR55H1103FRB14
BOARD ADAPTER LPR450AL DIL24 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT ROOTENNA 19DBI 8" RSMA datasheet.pdf
XPC GAUGE VACUUM GAUGE datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT SKT datasheet.pdf