Vishay/Vitramon VJ1206A101KBRAT4X
VJ1206A101KBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A101KBRAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A101KBRAT4X.pdf
Availability of VJ1206A101KBRAT4X
QUANTITY
VJ1206A101KBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A101KBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A101KBRAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A101KBRAT4X
Related LinksVJ1206A1, VJ1206A101KBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A101KBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A101KBRAT4X
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 300MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .050" STR PCB datasheet.pdf
RES 274 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917 datasheet.pdf