Vishay/Vitramon VJ1206A151JXGAT5Z
VJ1206A151JXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A151JXGAT5Z
Brief Description
CAP CER 150PF 1KV NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A151JXGAT5Z.pdf
Availability of VJ1206A151JXGAT5Z
QUANTITY
VJ1206A151JXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A151JXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206A151JXGAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A151JXGAT5Z
Related LinksVJ1206A1, VJ1206A151JXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A151JXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206A151JXGAT5Z
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN FERRULE UNINSUL 4AWG datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG ADJ 5A TO220 datasheet.pdf