Vishay/Vitramon VJ1206A180KBAAT4X
VJ1206A180KBAAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A180KBAAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A180KBAAT4X.pdf
Availability of VJ1206A180KBAAT4X
QUANTITY
VJ1206A180KBAAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A180KBAAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A180KBAAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A180KBAAT4X
Related LinksVJ1206A1, VJ1206A180KBAAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A180KBAAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A180KBAAT4X
RES SMD 3.09M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" TH GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
NON INSL BUTTED SEAM FLANGED BLO datasheet.pdf
SW DOOR DPDT 0.1A MOM LONG 125V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf