Vishay/Vitramon VJ1206A182JBAAT4X
VJ1206A182JBAAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A182JBAAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A182JBAAT4X.pdf
Availability of VJ1206A182JBAAT4X
QUANTITY
VJ1206A182JBAAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A182JBAAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A182JBAAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A182JBAAT4X
Related LinksVJ1206A1, VJ1206A182JBAAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A182JBAAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A182JBAAT4X
IC REG MULT CONFIG INV 28TSSOP datasheet.pdf
CABLE USB A/B 3' datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TVSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 23.62MM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
22+22 DIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.27A 190 MOHM datasheet.pdf