Vishay/Vitramon VJ1206A221MXRAT5Z
VJ1206A221MXRAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A221MXRAT5Z
Brief Description
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A221MXRAT5Z.pdf
Availability of VJ1206A221MXRAT5Z
QUANTITY
VJ1206A221MXRAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A221MXRAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206A221MXRAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A221MXRAT5Z
Related LinksVJ1206A2, VJ1206A221MXRAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A221MXRAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206A221MXRAT5Z
IDC CABLE - APR16B/AE16G/APR16B datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -20°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 3POS W/PINS datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf