Vishay/Vitramon VJ1206A331KBCAT4X
VJ1206A331KBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A331KBCAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A331KBCAT4X.pdf
Availability of VJ1206A331KBCAT4X
QUANTITY
VJ1206A331KBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A331KBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A331KBCAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A331KBCAT4X
Related LinksVJ1206A3, VJ1206A331KBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A331KBCAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A331KBCAT4X
IC TX/RX DUAL RS-232 5V 16DIP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4.5MHZ 8SO datasheet.pdf
RACK ECONOMIZER 66.56X22 X 18.5" datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 NAT 100' datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND YELLOW datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 32V 20A datasheet.pdf
CBL 3POS M8 R/A PLUG-SOCKET 3M datasheet.pdf
CABLE VIDEO W/ADAPTOR 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
THERMAL PAD COVER 0.8MM datasheet.pdf