Vishay/Vitramon VJ1206A392KBAAT4X
VJ1206A392KBAAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A392KBAAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A392KBAAT4X.pdf
Availability of VJ1206A392KBAAT4X
QUANTITY
VJ1206A392KBAAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A392KBAAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A392KBAAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A392KBAAT4X
Related LinksVJ1206A3, VJ1206A392KBAAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A392KBAAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A392KBAAT4X
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7S 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SPACER 16A CONN datasheet.pdf