Vishay/Vitramon VJ1206A471JBBAT4X
VJ1206A471JBBAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A471JBBAT4X
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A471JBBAT4X.pdf
Availability of VJ1206A471JBBAT4X
QUANTITY
VJ1206A471JBBAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A471JBBAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A471JBBAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A471JBBAT4X
Related LinksVJ1206A4, VJ1206A471JBBAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A471JBBAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A471JBBAT4X
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CONTROLLER 8-CHIP NV 20-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 30A TO252-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
IC BUFFER 1:8 CMOS 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E YELLOW datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC DO-215AA datasheet.pdf
CAP CER 47UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf