Vishay/Vitramon VJ1206A750JBEAT4X
VJ1206A750JBEAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A750JBEAT4X
Brief Description
CAP CER 75PF 500V NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A750JBEAT4X.pdf
Availability of VJ1206A750JBEAT4X
QUANTITY
VJ1206A750JBEAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A750JBEAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A750JBEAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A750JBEAT4X
Related LinksVJ1206A7, VJ1206A750JBEAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A750JBEAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A750JBEAT4X
FUSE GLASS 7A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 20W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
TV 8C 8#8(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
IC PROM PROG C-TEMP 5V 8-DIP datasheet.pdf