Vishay/Vitramon VJ1206Y102JXEAT5Z
VJ1206Y102JXEAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y102JXEAT5Z
Brief Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y102JXEAT5Z.pdf
Availability of VJ1206Y102JXEAT5Z
QUANTITY
VJ1206Y102JXEAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y102JXEAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y102JXEAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y102JXEAT5Z
Related LinksVJ1206Y1, VJ1206Y102JXEAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y102JXEAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206Y102JXEAT5Z
IC REG CTLR MLT CONFG PWM 16SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSE 10POS 5MM DUAL datasheet.pdf
LED T-5MM 660NM SRED DIFF datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
SWAB SNGL HEAD FOAM 5" 50/PKG datasheet.pdf
12 WAY SIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS datasheet.pdf