Vishay/Vitramon VJ1206Y103MXLAT5Z
VJ1206Y103MXLAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y103MXLAT5Z
Brief Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y103MXLAT5Z.pdf
Availability of VJ1206Y103MXLAT5Z
QUANTITY
VJ1206Y103MXLAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y103MXLAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y103MXLAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y103MXLAT5Z
Related LinksVJ1206Y1, VJ1206Y103MXLAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y103MXLAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206Y103MXLAT5Z
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 2A 50LGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 3 (Power) Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
GTWIN VER 2 PRGRM SFTWR datasheet.pdf
9POS M PC 830PF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf