Vishay/Vitramon VJ1206Y151JBCAT4X
VJ1206Y151JBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y151JBCAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 200V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y151JBCAT4X.pdf
Availability of VJ1206Y151JBCAT4X
QUANTITY
VJ1206Y151JBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y151JBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y151JBCAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y151JBCAT4X
Related LinksVJ1206Y1, VJ1206Y151JBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y151JBCAT4X Details Description
Related parts for VJ1206Y151JBCAT4X
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/4 CLR 5X4' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf