Vishay/Vitramon VJ1206Y151KXGAT5Z
VJ1206Y151KXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y151KXGAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 1KV X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y151KXGAT5Z.pdf
Availability of VJ1206Y151KXGAT5Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VJ1206Y151KXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y151KXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y151KXGAT5Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y151KXGAT5Z
Related LinksVJ1206Y1, VJ1206Y151KXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y151KXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206Y151KXGAT5Z
Connector Header 30 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TRANS NPN 32V 1A ATV datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16TSSOP datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 6-32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 400V SCREW datasheet.pdf
BINDING POST RED datasheet.pdf
HAR-BUS HM SPACER BLOCK 50 MM datasheet.pdf