Vishay/Vitramon VJ1206Y183JBAAT4X
VJ1206Y183JBAAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y183JBAAT4X
Brief Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y183JBAAT4X.pdf
Availability of VJ1206Y183JBAAT4X
QUANTITY
VJ1206Y183JBAAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y183JBAAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y183JBAAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y183JBAAT4X
Related LinksVJ1206Y1, VJ1206Y183JBAAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y183JBAAT4X Details Description
Related parts for VJ1206Y183JBAAT4X
DIODE ARRAY GP 75V 300A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 33.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 5POS R/A SOLDER datasheet.pdf
TRANS 2PNP 60V 0.6A SOT363 datasheet.pdf