Illinois Capacitor 336AXZ010M
336AXZ010M picture photo
Mfg. Part Number
336AXZ010M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
336AXZ010M.pdf
Availability of 336AXZ010M
QUANTITY
336AXZ010M Order Process
Ship out your order
Specifications of 336AXZ010M
Internal Part NumberEIS-336AXZ010M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAXZ
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)10.05 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance760 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)336AXZ010M
Related Links336AX, 336AXZ010M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
336AXZ010M Details Description
Related parts for 336AXZ010M
FIXED IND 820NH 450MA 670 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 48POS R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BLT 5.08/15/180LR SN OR datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 725MA 380 MOHM datasheet.pdf
MOD LASER CML 100GHZ 200KM datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS 0.8MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 6A 8WSON datasheet.pdf