Vishay/Vitramon VJ1206Y222JBAAT4X
VJ1206Y222JBAAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y222JBAAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y222JBAAT4X.pdf
Availability of VJ1206Y222JBAAT4X
QUANTITY
VJ1206Y222JBAAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y222JBAAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y222JBAAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y222JBAAT4X
Related LinksVJ1206Y2, VJ1206Y222JBAAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y222JBAAT4X Details Description
Related parts for VJ1206Y222JBAAT4X
CAP TANT 6.8UF 20V 10% 1210 datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 500MA DO213 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf