Vishay/Vitramon VJ1206Y223JXEAT5Z
VJ1206Y223JXEAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y223JXEAT5Z
Brief Description
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y223JXEAT5Z.pdf
Availability of VJ1206Y223JXEAT5Z
QUANTITY
VJ1206Y223JXEAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y223JXEAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y223JXEAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y223JXEAT5Z
Related LinksVJ1206Y2, VJ1206Y223JXEAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y223JXEAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206Y223JXEAT5Z
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
SEAL INTERFACE 8POS MINI UMNL datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4KX9 15NS 64QFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V X7S 1812 datasheet.pdf
RES SMD 106 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf