Vishay/Vitramon VJ1206Y224MXAAT
VJ1206Y224MXAAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y224MXAAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y224MXAAT.pdf
Availability of VJ1206Y224MXAAT
QUANTITY
VJ1206Y224MXAAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y224MXAAT
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y224MXAAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)