Vishay/Vitramon VJ1206Y273KBEAT4X
VJ1206Y273KBEAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y273KBEAT4X
Brief Description
CAP CER 0.027UF 500V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y273KBEAT4X.pdf
Availability of VJ1206Y273KBEAT4X
QUANTITY
VJ1206Y273KBEAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y273KBEAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y273KBEAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y273KBEAT4X
Related LinksVJ1206Y2, VJ1206Y273KBEAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y273KBEAT4X Details Description
Related parts for VJ1206Y273KBEAT4X
CONN PLUG 36 POS MINI RECT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 6TSOC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.8A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf