Vishay/Vitramon VJ1206Y391JBRAT4X
VJ1206Y391JBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y391JBRAT4X
Brief Description
CAP CER 390PF 1.5KV X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y391JBRAT4X.pdf
Availability of VJ1206Y391JBRAT4X
QUANTITY
VJ1206Y391JBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y391JBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y391JBRAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y391JBRAT4X
Related LinksVJ1206Y3, VJ1206Y391JBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y391JBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1206Y391JBRAT4X
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIN-POWER SHROUD TYPE F datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf