Vishay/Vitramon VJ1206Y472KXEAT5Z
VJ1206Y472KXEAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y472KXEAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y472KXEAT5Z.pdf
Availability of VJ1206Y472KXEAT5Z
QUANTITY
VJ1206Y472KXEAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y472KXEAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y472KXEAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHVArc Guard surface mount MLCC
Featured ProductVJ HVArc Guard® Surface-Mount MLCCs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y472KXEAT5Z
Related LinksVJ1206Y4, VJ1206Y472KXEAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y472KXEAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206Y472KXEAT5Z
IC FRAMER T1 4X3 12CH 300-BGA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 10 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RELAMPABLE SOCK PC BRD RIGHT-ANG datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 30-89V 450MA datasheet.pdf
CAP ARRAY 6800PF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.5% 1/2W 0805 datasheet.pdf