Vishay/Vitramon VJ1206Y563JBAAT4X
VJ1206Y563JBAAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y563JBAAT4X
Brief Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y563JBAAT4X.pdf
Availability of VJ1206Y563JBAAT4X
QUANTITY
VJ1206Y563JBAAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y563JBAAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y563JBAAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y563JBAAT4X
Related LinksVJ1206Y5, VJ1206Y563JBAAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y563JBAAT4X Details Description
Related parts for VJ1206Y563JBAAT4X
SENSOR 5PSID 4V DUAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V 1111 datasheet.pdf
TOUCH SCREEN CAP 19.75" W/CONT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES 255 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 27MM datasheet.pdf