Nichicon UFW1H4R7MDD1TD
UFW1H4R7MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UFW1H4R7MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UFW1H4R7MDD1TD.pdf
Availability of UFW1H4R7MDD1TD
QUANTITY
UFW1H4R7MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW1H4R7MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UFW1H4R7MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW1H4R7MDD1TD
Related LinksUFW1H4R, UFW1H4R7MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW1H4R7MDD1TD Details Description
Related parts for UFW1H4R7MDD1TD
MOD PWR ENTRY 4 FUNCTION PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
VARISTOR 35V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
IC MCU 64KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR PCIE 8TSSOP datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS INLINE PIN datasheet.pdf