Vishay/Vitramon VJ1206Y681MXGAT5Z
VJ1206Y681MXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y681MXGAT5Z
Brief Description
CAP CER 680PF 1KV X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y681MXGAT5Z.pdf
Availability of VJ1206Y681MXGAT5Z
QUANTITY
VJ1206Y681MXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y681MXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y681MXGAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y681MXGAT5Z
Related LinksVJ1206Y6, VJ1206Y681MXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y681MXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206Y681MXGAT5Z
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TEMP SENSOR 10K IND datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 13.8V 10W datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 110V AMBER datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf