Vishay/Vitramon VJ1210A102KXGAT5Z
VJ1210A102KXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210A102KXGAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1210
Datasheet Download
VJ1210A102KXGAT5Z.pdf
Availability of VJ1210A102KXGAT5Z
QUANTITY
VJ1210A102KXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210A102KXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210A102KXGAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210A102KXGAT5Z
Related LinksVJ1210A1, VJ1210A102KXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210A102KXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210A102KXGAT5Z
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2W STER AB 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W 3.3V 500MA datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV NP0 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 7A 8-MLP datasheet.pdf