Vishay/Vitramon VJ1210A121JBGAT4X
VJ1210A121JBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210A121JBGAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 1KV NP0 1210
Datasheet Download
VJ1210A121JBGAT4X.pdf
Availability of VJ1210A121JBGAT4X
QUANTITY
VJ1210A121JBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210A121JBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210A121JBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.073" (1.85mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210A121JBGAT4X
Related LinksVJ1210A1, VJ1210A121JBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210A121JBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1210A121JBGAT4X
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 300A 1210 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 1.62 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf