Vishay/Vitramon VJ1210A240JBGAT4X
VJ1210A240JBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210A240JBGAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 1KV NP0 1210
Datasheet Download
VJ1210A240JBGAT4X.pdf
Availability of VJ1210A240JBGAT4X
QUANTITY
VJ1210A240JBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210A240JBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210A240JBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.073" (1.85mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210A240JBGAT4X
Related LinksVJ1210A2, VJ1210A240JBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210A240JBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1210A240JBGAT4X
BOX ABS GRAY 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 300MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 3W 6.8 OHM 5% datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1.2 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 620V 2.5A IPAK datasheet.pdf
IC CLK FTG VIA PL/E133T 48SSOP datasheet.pdf
SW DOOR SPDT 0.1A MOM SHORT 125V datasheet.pdf