Vishay/Vitramon VJ1210A240JBGAT4X
VJ1210A240JBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210A240JBGAT4X
Brief Description
CAP CER 24PF 1KV NP0 1210
Datasheet Download
VJ1210A240JBGAT4X.pdf
Availability of VJ1210A240JBGAT4X
QUANTITY
VJ1210A240JBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210A240JBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210A240JBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.073" (1.85mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210A240JBGAT4X
Related LinksVJ1210A2, VJ1210A240JBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210A240JBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1210A240JBGAT4X
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SWITCH SPDT 1A 30VDC ROLLR PLNGR datasheet.pdf
FUSE 315A 690V 1EK/86 AR UC datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.5VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 10MM datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 200W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 100V TO-263AB datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 65W datasheet.pdf