Vishay/Vitramon VJ1210A270JBRAT4X
VJ1210A270JBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210A270JBRAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 1.5KV NP0 1210
Datasheet Download
VJ1210A270JBRAT4X.pdf
Availability of VJ1210A270JBRAT4X
QUANTITY
VJ1210A270JBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210A270JBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210A270JBRAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.073" (1.85mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210A270JBRAT4X
Related LinksVJ1210A2, VJ1210A270JBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210A270JBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1210A270JBRAT4X
93239-113 METRAL POWER datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC DISPLAY PORT MUX 2CH 28-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
T-COUPLE TYPE J L=20CM 1M datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf