Vishay/Vitramon VJ1210Y101KXGAT5Z
VJ1210Y101KXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y101KXGAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y101KXGAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y101KXGAT5Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VJ1210Y101KXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y101KXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y101KXGAT5Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y101KXGAT5Z
Related LinksVJ1210Y1, VJ1210Y101KXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y101KXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y101KXGAT5Z
RES SMD 38.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SIDAC 2CHP 190/380V 250A TO-220 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC PROG TOUCH-SCRN CTRLR 32TSSOP datasheet.pdf
RES 390 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 22K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
BUZZ VAC 2KHZ FAST PULSE datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 20"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 32SOP datasheet.pdf
IC SW ANLG 2.5 OHM SPST SOT23-6 datasheet.pdf