Vishay/Vitramon VJ1210Y102JXGAT5Z
VJ1210Y102JXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y102JXGAT5Z
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y102JXGAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y102JXGAT5Z
QUANTITY
VJ1210Y102JXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y102JXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y102JXGAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y102JXGAT5Z
Related LinksVJ1210Y1, VJ1210Y102JXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y102JXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y102JXGAT5Z
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.32 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES MO 1W 18.7 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ8 PG29 datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf