Vishay/Vitramon VJ1210Y102MXLAT5Z
VJ1210Y102MXLAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y102MXLAT5Z
Brief Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y102MXLAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y102MXLAT5Z
QUANTITY
VJ1210Y102MXLAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y102MXLAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y102MXLAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y102MXLAT5Z
Related LinksVJ1210Y1, VJ1210Y102MXLAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y102MXLAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y102MXLAT5Z
CONN RECEPT CPC 8POS STD SER 2 datasheet.pdf
IC PCMCIA PWR I/F SW 32HTSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC REG BUS TERM 2A DDR 16SOIC datasheet.pdf
RES 107 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MACH SCREW FLAT PHIL 6-32 50/PK datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM T/H datasheet.pdf
JTAG EMULATOR FOR COLDFIRE datasheet.pdf
IC HOST AUTHENTICATION 8SOIC datasheet.pdf
RES 8.2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf