Vishay/Vitramon VJ1210Y151KXLAT5Z
VJ1210Y151KXLAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y151KXLAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 630V X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y151KXLAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y151KXLAT5Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VJ1210Y151KXLAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y151KXLAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y151KXLAT5Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y151KXLAT5Z
Related LinksVJ1210Y1, VJ1210Y151KXLAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y151KXLAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y151KXLAT5Z
CABLE 3COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
IC DUAL INVERTER GATE SOT23-6 datasheet.pdf
GOOSENECK DOUBLE W/FOCUSE LENS datasheet.pdf
RES 270K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
WIRE GUIDE BAR datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 8BIT LOW V 20TSSOP datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf
RM2R67P57P-00 200 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf