Vishay/Vitramon VJ1210Y152KXPAT5Z
VJ1210Y152KXPAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y152KXPAT5Z
Brief Description
CAP CER 1500PF 250V X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y152KXPAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y152KXPAT5Z
QUANTITY
VJ1210Y152KXPAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y152KXPAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y152KXPAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y152KXPAT5Z
Related LinksVJ1210Y1, VJ1210Y152KXPAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y152KXPAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y152KXPAT5Z
FUSE BOARD MNT 250MA 277VAC RAD datasheet.pdf
CONN HEADR 4POS R/A KEY-X 30GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.4 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 4V X6S 0402 datasheet.pdf