Vishay/Vitramon VJ1210Y182JBRAT4X
VJ1210Y182JBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y182JBRAT4X
Brief Description
CAP CER 1800PF 1.5KV X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y182JBRAT4X.pdf
Availability of VJ1210Y182JBRAT4X
QUANTITY
VJ1210Y182JBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y182JBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y182JBRAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y182JBRAT4X
Related LinksVJ1210Y1, VJ1210Y182JBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y182JBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1210Y182JBRAT4X
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DRIVER ARRAY HV/HC 8CH 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.030" datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf