Vishay/Vitramon VJ1210Y222JBFAT4X
VJ1210Y222JBFAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y222JBFAT4X
Brief Description
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y222JBFAT4X.pdf
Availability of VJ1210Y222JBFAT4X
QUANTITY
VJ1210Y222JBFAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y222JBFAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y222JBFAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y222JBFAT4X
Related LinksVJ1210Y2, VJ1210Y222JBFAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y222JBFAT4X Details Description
Related parts for VJ1210Y222JBFAT4X
CAP FILM 0.15UF 2% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LINE DRIVER XDSL DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 250VAC/VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf