Vishay/Vitramon VJ1210Y222KXGAT5Z
VJ1210Y222KXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y222KXGAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y222KXGAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y222KXGAT5Z
QUANTITY
VJ1210Y222KXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y222KXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y222KXGAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHVArc Guard surface mount MLCC
Featured ProductVJ HVArc Guard® Surface-Mount MLCCs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y222KXGAT5Z
Related LinksVJ1210Y2, VJ1210Y222KXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y222KXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y222KXGAT5Z
CAP CER 10000PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 6.8K OHM RADIAL datasheet.pdf
21P MTA100 CONN ASSY F/T RED datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONNECTPORT X2 GATEWAY IND datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf