Vishay/Vitramon VJ1210Y222KXGAT5Z
VJ1210Y222KXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y222KXGAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y222KXGAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y222KXGAT5Z
QUANTITY
VJ1210Y222KXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y222KXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y222KXGAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHVArc Guard surface mount MLCC
Featured ProductVJ HVArc Guard® Surface-Mount MLCCs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y222KXGAT5Z
Related LinksVJ1210Y2, VJ1210Y222KXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y222KXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y222KXGAT5Z
WASHER FLAT 3/8 FIBRE datasheet.pdf
JACK PCMOUNT W/XFRMR 1CT:1 350UH datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO214AC datasheet.pdf
OSC XO 74.1758MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLC 32POS NPN INPUT datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 23 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL datasheet.pdf
OSC VCXO 30.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RM2R106S106S-0101 201 datasheet.pdf
C/A F/O 12F OM2 OFNP MPO 15M datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf