Vishay/Vitramon VJ1210Y272JBRAT4X
VJ1210Y272JBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y272JBRAT4X
Brief Description
CAP CER 2700PF 1.5KV X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y272JBRAT4X.pdf
Availability of VJ1210Y272JBRAT4X
QUANTITY
VJ1210Y272JBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y272JBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y272JBRAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y272JBRAT4X
Related LinksVJ1210Y2, VJ1210Y272JBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y272JBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1210Y272JBRAT4X
IC REG LDO ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W datasheet.pdf