Vishay/Vitramon VJ1210Y333KBEAT4X
VJ1210Y333KBEAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y333KBEAT4X
Brief Description
CAP CER 0.033UF 500V X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y333KBEAT4X.pdf
Availability of VJ1210Y333KBEAT4X
QUANTITY
VJ1210Y333KBEAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y333KBEAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y333KBEAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y333KBEAT4X
Related LinksVJ1210Y3, VJ1210Y333KBEAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y333KBEAT4X Details Description
Related parts for VJ1210Y333KBEAT4X
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LARGE FIBER OPTIC SPLICE CASE datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS IN-LINE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.22UF RADIAL datasheet.pdf