Vishay/Vitramon VJ1210Y471KBRAT4X
VJ1210Y471KBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y471KBRAT4X
Brief Description
CAP CER 470PF 1.5KV X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y471KBRAT4X.pdf
Availability of VJ1210Y471KBRAT4X
QUANTITY
VJ1210Y471KBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y471KBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y471KBRAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y471KBRAT4X
Related LinksVJ1210Y4, VJ1210Y471KBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y471KBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1210Y471KBRAT4X
IC RESET MONITOR 2.93V SOT23A-5 datasheet.pdf
IC 4-PLL VCXO LVCMOS 24-TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5A 25W BRICK datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5700K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
MALE PLUG COVER datasheet.pdf
SMT HOUSING BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
IC SDRAM 512MB 133MHZ CL2 86TSOP datasheet.pdf