Vishay/Vitramon VJ1210Y472JBGAT4X
VJ1210Y472JBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y472JBGAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y472JBGAT4X.pdf
Availability of VJ1210Y472JBGAT4X
QUANTITY
VJ1210Y472JBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y472JBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y472JBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y472JBGAT4X
Related LinksVJ1210Y4, VJ1210Y472JBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y472JBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1210Y472JBGAT4X
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TOOL DIE SET PROCRIMP JPT 2.8MM datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X6S 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X8R 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 75A TO-220AB datasheet.pdf