Vishay/Vitramon VJ1210Y682JXPAT5Z
VJ1210Y682JXPAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y682JXPAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 250V X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y682JXPAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y682JXPAT5Z
QUANTITY
VJ1210Y682JXPAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y682JXPAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y682JXPAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y682JXPAT5Z
Related LinksVJ1210Y6, VJ1210Y682JXPAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y682JXPAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y682JXPAT5Z
RES 560 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf