| Internal Part Number | EIS-VJ13MC0260KBA | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 29.7V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 33V | |
| Varistor Voltage (Max) | 36.3V | |
| Current - Surge | 300A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 18VAC | |
| Maximum DC Volts | 26VDC | |
| Energy | 1.2J | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | VJ13MC0260KBA | |
| Related Links | VJ13MC, VJ13MC0260KBA Datasheet, AVX Corporation Distributor | |
 | AM1XF6 | BATTERY PK 9.0V D SIZE ALKALINE | datasheet.pdf | |